Horský celok Čergov je tvorený na flyšovom podklade a je orientovaný od severu na juhovýchod. Najvyššími vrcholmi sú Minčol(1 157 m), Veľká Javorina (1 098 m), Bukový vrch (1 010 m), Lysá (1 068 m), Solisko (1 056 m), Čergov (1 050 m), Žobrácky vrch(920 m) a Tyličské sedlo (688 m).
Svahy Čergova sú zarastené zmiešanými lesmi s prevahou listnatých stromov. Z nich sa najviac vyskytuje buk, javor, hrab, v menšej miere tiež dub a breza. Z ihličnanov tu rastie najviac smrek.
Na východných svahoch Čergova pramení rieka Topľa a jej mnohé prítoky, potoky a riečky zo západnej strany tvoria prítoky riekyTorysa.
Čergovské pohorie nepatrí síce medzi chránené krajinné oblasti, ale početné pozoruhodnosti a prírodné zvláštnosti sú sústredené do mnohých prírodných rezervácií. K najkrajším a najhodnotnejším sa radí Čergovský Minčol, Livovská jelšina, Fintické svahy, Hradová hora a Kapušiansky hradný vrch.
Všetky tieto zaujímavosti sú v dosahu turistu, ktorý sa rozhodol navštíviť Mikroregión Sekčov Topľa.
Najjednoduchšie dosiahnuteľnou lokalitou v mikroregióne, ktorá je zaujímavým cieľom turistickej vychádzky je Chata Čergov.
Chata Čergov je jedinou horskou chatou v krásnom východoslovenskom pohorí s rovnomenným názvom. V týchto lesoch sa nepohybuje toľko turistov ako v známych slovenských pohoriach, ale miestny pokoj si zakaždým pár priaznivcov nenechá ujsť a túto chatu kroky návštevníka Čergova málokedy obídu.
Z historických zdrojov na webovej stránke chaty Čergov sa dá vyčítať, ako vznikla prvá provizórna útulňa na mieste, kde teraz stojí chata: „…len jedno chybovalo, nebolo nahore široko-ďaleko prístrešia, kde by sa spoločnosť ukryla pred nepohodou alebo pred mrazom. Na snehu sa muselo odpočívať, pod jedľou sa varil čaj a na mraze sa obedovalo. So závisťou spomínali naši lyžiari na kraje priamo obsypané turistickými útulňami a vtedy vznikla v nich myšlienka vybudovať útulňu na Čergove, ktorý je strediskom a operným bodom celého tohto horstva. A začalo sa plánovať. Po roku plánov, úvah a rád skupina lyžiarov postavila v lete roku 1928 dočasný úkryt. Vlastne primitívny zákop z dreva a hliny, ktoré síce splnil svoje poslanie, ale na jar zhorel z neznámych príčin…“.
To bol prvý pokus o vybudovanie útulne na Čergove. Po tomto neúspešnom pokuse o vybudovanie aspoň provizórnej útulne sa prešovskí turisti rozhodli, že vybudujú na tomto mieste chatu. Sa Stavba započala 30. septembra 1939 a bola za október zhruba dokončená…“.
Súčasnosť
Chata Čergov je už neodmysliteľnou súčasťou Čergovského pohoria. Okolie chaty je naozaj krásne a je čo obdivovať, pomerne nedotknuté lesy, mnoho rezervácií (Čergovská javorina, Hradová hora, súkromná prírodná rezervácia Vlčia…) a les, ktorý je skvostom karpatských zelených hôr. Na mnohých miestach sa dá ešte natrafiť na lesy až pralesovitého charakteru a najlepšie to je vidieť práve v SPR Vlčia, kde sa nechráni len jeden druh rastlín či živočícha, ale chráni sa les ako celok, ako systém, ktorý sa dokáže sám o seba postarať aj bez človeka. Symbolom chaty je vlk. A nie je to len symbol, v miestnych lesoch sa naozaj vyskytuje vlk, rys a dokonca aj medveď.
Zaujímavosťou je, že pri chate sa križujú všetky štyri farby značenia turistických chodníkov. Neďaleko, západne od chaty, môžete obdivovať staré dreveničky v opustených osadách Baranie a Ambrušovce. Taktiež je otázkou pár minút vyjsť na pekný vyhliadkový vrch Čergov (1049 m). Chata je výborným útočiskom s prenocovaním pri zdolávaní hrebeňa Čergova. Tí pohodlnejší sa z obce Hertník dostanú k chate aj autom po zásobovacej ceste.
Služby
Chata prešlav roku 2010 rekonštrukciou a poskytuje tak dôstojné ubytovanie. Ak neplánujete prespať, môžte aspoň načerpať energiu pri pivku, kofole, alebo dokonca aj pri tradičnej polievke či pečenej klobáske. Kapacita chaty je 30 miest, tvorí ju 10 izieb s 2, 3, 4 a 6 lôžkami. V hlavnej miestnosti je krb a krásne exempláre vypchatých zvierat. Tých z nás, ktorí sme citlivejší na vypchaté mŕtve zvieratá, to asi veľmi nepoteší, ale deti, ktoré nemali možnosť nikdy vidieť takto zblízka divú zver, to veľmi zaujme.
Tipy na turistiku v pohorí Čergov:
Hertník – chata Čergov (sedlo Čergov) – Vrch Čergov – potom ďalej po „trase hrdinov SNP (značená červenou) smer Bukový vrch – Žobrák – Hervartov (drevený kostolík – pamiatka UNESCO) – Hertník – Raslavice
Hertník – chata Čergov (sedlo Čergov) – potom po zelených značkách smerom na Lysú – do Drienice a späť
Hertník – chata Čergov (sedlo Čergov) – Vrch Čergov – potom po modrej trase smer Veľká Javorina – vyhliadka (1098 mnm) a späť
Viac návrhov na turistiku nájdete v položkách Cykloturistika a Zimná turistika.